logo

Jak dbać o drukarkę?

  • 6 października 2019

Drukarka jak każdy inny mechanizm potrzebuje pewnej dozy troski od swojego właściciela. Opieka takowa nie powinna bynajmniej poprzestawać na przetarciu urządzenia wilgotną ścierką. Spróbujemy skompilować dla Was podstawowe zasady „higieniczne”, dzięki którym drukarka lub kserokopiarka posłuży w firmie czy domu długo i bez niespodziewanych trudności.

Toner.

Toner nie jest przedmiotem tanim w zakupie, dlatego warto regularnie dbać o jego prawidłowe funkcjonowanie. Tym bardziej, że w wielu przypadkach niekoniecznie trzeba od razu nabywać nowy – wystarczy kilka prostych zabiegów, a dotychczasowy toner będzie służyć nam jeszcze jakiś czas.

Przede wszystkim tonery warto oszczędzać. W ten sposób posłużą nam dłużej. Warto także oddawać zużyty (ale już całkowicie) toner do specjalistycznego, posiadającego wszelkie pozwolenia skupu – wówczas nie dość, że dbamy o środowisko, to jeszcze możemy odzyskać część środków zainwestowanych w urządzenie.

Zdarzają się sytuacje, w których tonery do drukarek laserowych mogą osiąść. Skutkuje to nie do końca równym i prawidłowym wydrukiem, a dla właściciela pierwszą myślą jest ta o kończącym się tuszu. Przestrzegamy jednak, by po kilku źle zadrukowanych kartkach rozglądać się od razu za nowym sprzętem. To prosta droga jedynie do prędkiego wydrenowania portfela. W wielu przypadkach wystarczy po prostu (z zachowaniem ostrożności) wyjąć kartridż i delikatnie nim poruszać, niejako „przewracając” go z boku na bok. Uwierzcie, wiemy co mówimy: to może przedłużyć żywotność rzekomo „straconego” już materiału.

Zdarzają się także drukarki lub kopiarki, które niejako na wyrost ostrzegają użytkownika o niskim poziomie tuszu. Można w dość prosty sposób przechytrzyć maszynerię: kupić zapas tonerów (nawet zamienników) charakteryzujących się długim okresem ważności. Następnie cierpliwie wstrzymywać się z wymianą na nowy, dopóty nie nastąpi ewidentny regres jakości wydruków, nawet na granicy czytelności dokumentu. Kilka takich eksperymentów pozwoli Wam bez pudła oszacować, czy Wasze urządzenie drukujące nie ostrzega zawczasu.

Lokalizacja.

Zdziwiony? Otóż lokalizacja ma znaczenie nie tylko wówczas, gdy otwierasz punkt gastronomiczny. Także odpowiednie usytuowanie drukarki może przynieść dużo pożytku. Jeśli chcesz cieszyć się długotrwałym używaniem swojego sprzętu, nie umieszczaj drukarki w miejscu bardzo nasłonecznionym. Podobnie jak ludzie, także drukarki i kopiarki niespecjalnie przepadają za długotrwałym przebywaniem w wysokiej temperaturze przy jednoczesnym narażeniu na promienie słoneczne.

Jeśli posiadasz drukarkę laserową, koniecznie zwróć uwagę, czy ustawiając urządzenie nie zablokowałeś wlotów powietrza. Właściwa drożność tych wlotów jest niezbędna, by na bieżąco chłodzić moduł utrwalania wydruku.

Oczywiście podstawą jest takie ustawienie, by drukarka stała na równej powierzchni. Czasami nawet minimalne przechylenie w którąś stronę może skutkować notorycznymi zacięciami papieru w drukarce lub kopiarce – a to przekłada się bezpośrednio na poziom Twojej frustracji, szczególnie jeśli potrzebujesz szybkiego wydruku na wczoraj…

Papier.

Nawet taka błaha z pozoru rzecz jak papier stosowany w drukarce czy kopiarce ma niebagatelne znaczenie. Zasadniczo o ile ze względów oszczędnościowych polecamy (zawsze i wszędzie) stosowanie zamienników zamiast oryginalnych materiałów eksploatacyjnych, o tyle na papierze po prostu nie ma sensu oszczędzać. Lepszy papier to lepsza jakość wydruku, szczególnie jeśli ma wyższy indeks bieli. Lepszy papier to także większa odporność dokumentu na warunki atmosferyczne. A co najważniejsze: stosowanie markowego papieru w znaczący sposób zmniejsza zużycie elementów wewnętrznych drukarki i kopiarki, bowiem przy każdym wydruku kartka styka się z separatorem papieru, rolkami i bębnem. Słabszy jakościowo papier potrafi skutecznie „popsuć” te urządzenia i ukrócić ich żywotność. Zatem, konkludując: na papierze do drukarki i kserokopiarki nie ma co oszczędzać. Warto szukać okazji do zachowania grosza gdzie indziej.

Włącz / wyłącz.

Kwestia szczególnie istotna przy drukarkach atramentowych. Wyłącznie drukarki nie polega na wyłączeniu listwy od prądu. Zawsze pamiętaj o zakończeniu pracy urządzenia poprzez wciśnięcie odpowiedniego przycisku umieszczonego (zazwyczaj) na grzbiecie drukarki czy kopiarki. Jedynie w przypadku takiego postępowania zachowujesz pewność, że urządzenie właściwie i w odpowiednim miejscu „zaparkuje” głowicę i zabezpieczy dysze przed prędkim wyschnięciem. A, jak wielokrotnie wspominaliśmy, wyschnięte dysze to wyschnięty portfel.

Bądź delikatny.

Nawet jeśli jesteś korporacyjnym czempionem przekraczającym kolejne targety sprzedażowe – przy przenoszeniu, a nawet przestawianiu drukarki musisz być delikatny jak rycerz na białym koniu. Pamiętaj: nie kładź urządzenia na boku, nie trzymaj go do góry nogami, nie rzucaj. Każdy ryzykowny ruch może doprowadzić do tego, że z pojemnika wyleje się tusz i zaleje wnętrze. A wówczas wspomnienia tej przeprowadzki zostaną Ci na bardzo długo…

A może wynająć i mieć wszystko podane na tacy?

Jest to sensowna alternatywa. Na przykład jeśli prowadzisz firmę w Katowicach lub na Śląsku, możesz zapoznać się z interesującą ofertą. Szczególnie warta rozważenia, jeśli wykonujesz w swojej firmie dużo kopii ; kupno nowej lub nawet używanej kserokopiarki nie jest tanią imprezą. W dodatku rynek nasycony jest dużą liczbą urządzeń i dobór takiego o dobrych parametrach może skutkować długotrwałym bólem głowy.

Wynajmując kserokopiarkę masz gwarancję kompleksowej pomocy fachowca. Usiądzie wraz z Tobą i wspólnie wykoncypujecie, jakiego rodzaju urządzenia potrzebujesz. A następnie zaproponuje Ci konkretną umowę abonamentową, w rozsądnej cenie i bez żadnych ukrytych drobnym maczkiem kruczków prawnych. Jak dla nas to już oszczędność, choćby Twojego czasu.

Jeśli chodzi o podanie na tacy, to dzierżawa kserokopiarek ułatwia dbanie o sprzęt. Primo, masz darmową opiekę serwisową i konserwacyjną, więc żadna niespodziewana awaria nie spędzi snu z Twoich powiek. Secundo, możesz liczyć na stałą pomoc (też darmową) specjalisty – będzie dla Ciebie pod telefonem, więc uzyskanie jakiejkolwiek porady nie stanowi problemu.

W razie jakichkolwiek pytań – zapraszamy do kontaktu. W sprawach związanych z drukarkami i kserokopiarkami niewiele jest kwestii, w których nie potrafilibyśmy pomóc 🙂